Muş Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Devlet desteğiyle kurulan süt çiftliği Avrupa standardında hizmet veriyor

MUŞ’TA TARIM VE KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU’NDAN (TKDK) ALDIĞI DEVLET DESTEĞİYLE BÜYÜKBAŞ HAYVAN ÇİFTLİĞİ KURAN İŞLETMECİ HAMDUSENA KARAKAYA, GÜNDE 700 LİTRE SÜT ÜRETİMİ YAPARAK HEM KENTİN SÜT İHTİYACINA KATKIDA BULUNUYOR, HEM DE HAYVANCILIĞIN GELİŞMESİNİ SAĞLIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Devlet desteğiyle kurulan süt çiftliği Avrupa standardında hizmet veriyor
142 views
24 Şubat 2021 - 10:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muş’ta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan (TKDK) aldığı devlet desteğiyle büyükbaş hayvan çiftliği kuran işletmeci Hamdusena Karakaya, günde 700 litre süt üretimi yaparak hem kentin süt ihtiyacına katkıda bulunuyor hem de hayvancılığın gelişmesini sağlıyor.

Merkeze bağlı Harman köyünde 2 milyon TL devlet desteği alarak 2 bin 200 metrekare alan üzerine büyükbaş hayvan süt üretim tesisi kuran Hamdusena Karakaya, Avrupa standartlarına uygun tesiste kentin süt ihtiyacına katkıda bulunuyor. 2021 yılında DAKA desteğiyle çiftlik kuran Karakaya, kapasitenin artmasıyla TKDK’ya süt inekçiliği projesi sundu. 2019 yılında projesi onaylanan Karakaya, 100 büyükbaş hayvan çiftliğini kurarak hayvancılığın gelişmesine de katkı sağlıyor.

İşletmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Hamdusena Karakaya, 2012 yılında DAKA’dan deneme amaçlı bir mini çiftlik kurduğunu belirterek, “Çiftliğimizde başarılı olduk. Kapasitemiz artınca TKDK’ya başvurduk. TKDK’ya sunduğumuz proje onaylandı. 2019’un başında başladık ve 12. ayda 2 milyon hibemizi aldık. 1 milyon da finansmanını biz ilave ederek tesisimizi bitirdik. Tesisimiz şu anda 100 baş kapasitelidir. Tesiste 2 ahır, 1 sağımhane, 1 yem deposu, slaj çukurları, revir, ekipman garajı, traktör, römorklar, slaj makinesi, balya makinesi ve ot biçme makinelerimiz var. Hayvanlarımızdan günde 700 litre süt alıyoruz ve fabrikaya satıyoruz. Devlet desteği olmasaydı burayı kuramayabilirdik. Devlet desteği olunca daha rahat oldu, daha güzel bir tesis kurabildik. Şu anda bu tesis Avrupa standartlarına uygun bir şekilde yapıldı ve elimizden geldiğince özen göstererek çalışmaya devam ediyoruz” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.