Muş Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muş’ta büyükbaş hayvan sayısında artış

MUŞ’TA HER GEÇEN YIL SAYISI ARTAN BÜYÜKBAŞ HAVYANLAR ÖZELLİKLE PEYNİR, YOĞURT, TEREYAĞI VE SOĞUK ZİNCİR SÜT SEKTÖRÜYLE KENT EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Muş’ta büyükbaş hayvan sayısında artış
185 views
22 Mayıs 2021 - 12:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, 2000’li yılların başında 220 bin civarında olan büyükbaş hayvan sayısının yüzde 50 arttığını ifade etti.

Muş’ta her geçen yıl sayısı artan büyükbaş havyanlar özellikle peynir, yoğurt, tereyağı ve soğuk zincir süt sektörüyle kent ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Yaşanan artışla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, Muş’un özellikle büyükbaş hayvan bakımından önemli bir noktaya ulaştığını söyledi.

Şu anda 331 bin büyükbaş hayvan bulunduğunu kaydeden Aydın, bunların yaklaşık 7 bin 500’ünün ise mandalardan oluştuğunu söyledi. 2000’li yıllarda 220 bin büyükbaş hayvana sahip Muş’ta yüzde 50 artış olduğunu ifade eden Aydın, “Özellikle manda alanında son 5 yıldır bakanlığımızın verdiği desteklerle beraber artış devam ediyor. Bakanlığımız manda üretimine önem veriyor. Çünkü manda her yerde yetişmiyor. Anaç manda desteğimiz var ve bunun yanında halk elinde ıslah projesi var ilimizde uygulanan. O projeler sayesinde sayı gittikçe artıyor. Manda üretiminde Vatandaşımızdan yoğun bir talep var. Muş’ta çiftçilerimizin en büyük gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bakanlığımızın desteği, valiliğimizin katkısıyla inşallah çiftçilerimiz daha iyi noktalara gelecekler.” dedi.

Muş’un korkut İlçesi Altınova beldesinde hayvancılık yaparak geçimini sağladığını belirten vatandaşlardan Salih İnan ise geçen yıllara oranla özellikle büyükbaş hayvanda artış olduğunu anlattı.

Birkaç yıl öncesine kadar köylerinde büyükbaş hayvan sayısının bin civarında iken şu anda bu sayının bin 500’e yükseldiğini aktaran İnan, “Çünkü bölgemizde hayvancılık ve çiftçilik yapmanın dışında pek bir şey yok. Devletimizin verdiği bazı desteklerle hayvan sayısında her yıl artış sağlanıyor.” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.